Puška m1 karabína: Zbraň slávnych amerických výsadkárov

Tahle puška bola pre vojakov, ktorí prešli druhou svetovou vojnou, dôležitú partnerkou. Hýčkali ju, aby bola dokonale pripravená, až sa zase ocitnú uprostred boja. Americká ľahká samonabíjacia karabína bola vyvinutá počas druhej svetovej vojny a dobre slúžila aj v povojnovom období. Rovnako ako iné legendy medzi zbraňami sa aj ona dočkala podarených replík, ktoré si s originálom nezaostávajú.

V Európe už dva roky zúrila druhá svetová vojna, keď Američania do výstroje zaviedli novo vyvinutou pušku, karabínu M1, v originálnom názve United States Carbine .30, M1. Táto samonabíjacia karabína vznikla kvôli potrebe zaviesť do výstroje ľahkú samonabíjaciu (automatickú) pušku, ktorá nebude vážiť viac ako 2,5 kilogramov.

Takúto pušku potrebovali výsadkári, dôstojníci, vodiči, spojári a ďalšie armádne špecialisti. Pištoľ pre obranu nedostačovala a slávna puška M1 Garand bola príliš ťažká.

Do vývoja ľahkej automatickej pušky sa pustila americká firma Winchester, ktorá vyvinula samonabíjaciu karabínu. Tá sa pod rukami konštruktéra Davida M. Williamsa dočkala ešte ďalšieho zlepšenia a v roku 1941 bola zahájená výroba tejto ľahké zbrane.

Konštrukcia a princíp pušky Karabína M1

Karabína M1 pracuje na princípe, kedy zbiera prachové plyny priečnym kanálikom v stene hlavne. Záver umiestnený v prednej časti ozubmi je uzamknutý pomocou závorníku okolo pozdĺžnej osi. Zbraň dostala do vienka kohútikove bicie ústrojenstvo, takže umožňuje streľbu jednotlivými ranami. Dioptrické hľadí je nastaviteľné na 75 a 150 yardov, teda asi 69 a 137 metrov.

Pri ovládaní pušky museli vojaci myslieť na to, že po vystrieľanie posledného náboja nie je záver zachytený v zadnej polohe. Schránkový zásobník umiestnenie zo spodu pred spúští sa potom menil za plný. Nasledovalo nabitie zbrane, a tá bola pripravená na ďalšiu akciu. Pri bojových podmienkach bolo výhodou, že pre rozborku špeciálneho vybavenia bol treba len demontážne kľúč pre povolenie matice piestu, žiadne iné špeciálne náradie.

Už sme spomenuli, že puška mala zásobník na 15 nábojov. Treba dodať, že vážila 2,36 kilogramov a určená bola predovšetkým pre pechotu, používali ju tiež výsadkári.

Replika pušky M1 Karabína

Kedy strieľala Karabína M1?

  • V druhej svetovej vojne (vyrobené boli 4 milióny kusov)
  • Vo Vietname (používali ju tu francúzski vojaci)
  • V Malajzii (tu ju používali zase Briti)

Verzia pušky Karabína M1

Podobne ako iné zbrane sa aj puška Karabína M1 dočkala rôznych úprav a verzií, ktoré zohľadňovali jej použitie.

  • Karabína M1 A1 - bola vo výbave výsadkárov. Má oceľovú ramenné opierku a pištoľovou rukoväť. Vážila 2,53 kg a mala zásobník na 15 nábojov. Od mája 1942 do konca vojny sa jej vyrobilo 140 tisíc kusov.
  • Karabína M2 - do boja vstúpila v septembri 1944. Umožňovala streľbu jednotlivými ranami i dávkou. V apríli 1945 dostala zásobník na 30 nábojov.
  • Karabína M3 - ide o modifikovanú verziu M2, ktorá bola určená pre nočné boj a bola vybavená infračervenou optikou.

Replika Karabíny M1A1 pre výsadkárov

M1 Carbine ako replika

Dekoračná replika pušky M1 Carbine rešpektuje originál, čo sa týka dizajnu a rozmerov. Pretože ide o repliku tejto slávnej americkej pušky, jediné, čo nemôže splniť je, že si z nej naozaj nevystrelíte. Avšak, zbraň možno naprázdno natiahnuť a po stlačení púšte puška cvakne. Pohrať sa môžete aj so zásobníkom, ktorý je vyberateľný. Dĺžka pušky je 90 centimetrov, váži 2,172 kilogramov. Pri výrobe repliky je používané kvalitné drevo a kov. K puške si môžete objednať aj náhradné zásobník a ďalšie doplnky.

Viac informácií o puške, rovnako ako o ďalších replikách zbraní, nájdete v našom internetovom obchode www.kanony.sk, ktorý sa špecializuje na predaj replík.


Telefonické objednávky (9-16h): +420 720 135 955
V košíku: 0 ,-
Objednat     Smazat
© 2005-2015 Kanony.cz | Webprovas.com

Texty použité na tomto serveru jsou chráněny autorským zákonem. Jejich další šíření je bez souhlasu autora zakázané.