Pištole Walther PPK: Poloautomat, ktorým sa zastrelil Adolf Hitler

Len málo zbraní vošlo do histórie tak zásadným spôsobom ako poloautomatická pištoľ Walther PPK. Práve túto zbraň vzal do ruky 30. apríla 1945 Adolf Hitler, aby sa zastrelil. Poloautomatická pištoľ bola skonštruovaná v roku 1931 a slúžila predovšetkým pre účely nemeckej kriminálnej polície. Zahrala si tiež v epizóde seriálu 30 prípadov majora Zemana a strieľal s ňou aj agent 007.

Skratka PPK, pod ktorou je táto poloautomatická pištole známa, vychádza z nemeckého Pistol Politzei Kriminal. Používal ju nemecký Wehrmacht počas druhej svetovej vojny, najmä potom vyšší dôstojníci, a tiež Gestapo. Pretože bola táto pištoľ určená predovšetkým pre vyzbrojenie nemeckej kriminálky, bola menších rozmerov a bolo možné ju ľahko skryť napríklad pod sakom alebo kabátom.

Replika pištole Walther PPK s tlmičom

Pištole Walther PPK - malá a bezpečná

Poloautomatická pištoľ Walther PPK bola vyvinutá v roku 1931 a vyrábala ju nemecká zbrojárska firma Waffenfabrik Carl Walther AG v meste Zella-Mehlis. Licenčná výroba prebiehala aj vo Francúzsku (firma Manurhin), nelegálne kópie vznikali aj v Číne. Po kapitulácii Nemecka roku 1945 bola továreň v Zella-Mehlis zničená, takže bola zastavená aj výroba týchto pištolí. Obnovená bola v roku 1952 v novom sídle firmy v Ulme nad Dunajom.

Pištole bola primárne navrhnutá pre policajné služby, ale bežne sa predávala v civilnom sektore. Výroby a predaja sa dočkala aj cvičná verzia, ktoré bola vybavená zásobníkom na 10 nábojov.

Nielen nemeckí dôstojníci si pochvaľovali malé rozmery pištole PPK, ktoré z nej robili ideálne zbraň pre skryté nosenie. Najrozšírenejšie model pištole Walther PPK mal kaliber 7,65 mm Browning. Objavovali sa aj ďalšie ráže, napríklad .22 (určená najmä pre cvičné účely), 6,35 mm Browning alebo 9 mm Browning krátky. Tie sa ale nedočkali tak veľkého rozšírenia.

Okrem príjemných rozmerov si pištole Walther PPK získala obľubu tiež vďaka svojmu konštrukčnému riešeniu, tzv. dvojčinného spúšťového mechanizmu. Práve toto riešenie umožňovalo bezpečné nosenie zbrane s nábojom v nábojovej komore.

Replika pištole Walther PPK od firmy Denix

Parametre pištole Walther PPK

  • Hmotnosť 580 gramov s prázdnym zásobníkom.
  • Dĺžka 155 mm, dĺžka hlavne 86 mm.
  • Úsťová rýchlosť PPK kalibru 7,65 mm - 280 m / s.
  • Zásobovanie muníciou: zásobník na 6, 7 alebo 8 nábojov.

Zaujímavosťou je, že zbraň držal v ruke legendárny James Bond, agent 007. Zahrala si ale aj v českých seriáloch, jedným z nich je 30 prípadov majora Zemana.

Dekoračná replika pištole Walther PPK s tlmičom

Ako všetky významné zbrane sa aj poloautomatická pištoľ Walther PPK dočkala repliky, a to v kalibru 7.65 mm. Replika pištole Walther PPK je vyvedená k dokonalosti. Má odnímateľný tlmič aj zásobník. Mechanizmus naťahovanie je takisto funkčný. A dokonca je možné z pištole naprázdno vystreliť, pretože po stlačení spúšte replika pištole cvakne. Je preto vhodná pri reenacting a pre milovníkov histórie.

Replika Walther PPK s tlmičom

Rozmery repliky pištole Walther PPK s tlmičom

  • Dĺžka pištole s tlmičom: 30 cm
  • Hmotnosť zbrane: 715 g
  • Materiál: kov

Prečítajte si viac informácií o replike pištole Walther PPK alebo si pozrite ďalšie repliky pištolí.


Telefonické objednávky (9-16h): +420 720 135 955
V košíku: 391 ,-
Objednat     Smazat
© 2005-2015 Kanony.cz | Webprovas.com

Texty použité na tomto serveru jsou chráněny autorským zákonem. Jejich další šíření je bez souhlasu autora zakázané.