Samurajské meče: Chladné zbrane v rukách oddaných bojovníkov

Samurajské meče, ktorým sa hovorí aj katany, sú chladnými zbraňami, ktoré sa ocitali v rukách oddaných japonských bojovníkov. Tieto špeciálne meča sa používali po celé stáročia, a najčastejšie sa vyrábali z prekladanej tvrdenej ocele. Katany sú typické zakrivenou čepeľou a rukoväťou s oválnym prierezom. Kým k originálu sa dostanete len ťažko, podarené repliky sú ľahko dostupné.

Samuraji, japonskí bojovníci známi svojou odhodlanosťou, sa nezaobišli bez meča katana, ktorý bol často doplnený ešte krátkym mečom wakizaši alebo s osobné samurajskú dýkou tantó. Kým dlhý samurajský meč sa používal pri bojoch vonku, krátky meč, resp. dýka slúžila k boju v stiesnených priestoroch alebo sa používala na rituálne samovražde. Hoci boli katany poväčšine výsadou samurajov, svojho času ich mohli nosiť remeselníci alebo obchodníci, ktorí ich používali predovšetkým k sebaobrane.

Samurajové

Samurajský meč čiže katana

Samurajský meč má špecifický tvar a musí spĺňať isté náležitosti. Čepeľ je tvorená tvrdou a mäkkou oceľou. Táto kombinácia dáva mečom nezastupiteľné vlastnosti, ktoré im prepožičiavajú výhody pri boji. Dôležitá je predovšetkým tvrdosť ostrie a pevnosť čepele, ktorá v kombinácii s mäkšou oceľou znižuje pravdepodobnosť zlomenia čepele. Aj dnes môžete v Japonsku zaobstarať originálnej samurajské meče, ktoré sa vyrába tradičnou technológiou. Ich cena je v prepočte okolo 4.000 EUR.

Časti samurajského meča

  • Čepeľ - je kľúčovou súčasťou samurajského meča. Ak je časť ostrie zakalená, získava meč cenené vlastnosti. Dôležité je aj zakrivenie čepele, ktoré ovplyvňuje použitie meča
  • Súprava - tvorí ju rukoväť a pošva. Väčšinou sú vyrobené z mäkkého dreva, v Japonsku sa používa najmä magnólia.

Samurajský meč - Katana

 

Samurajovia, ich zbrane a hodnoty

Pre samuraje, japonske bojovníky, bola typická oddanosť a česť. Slúžili svojmu cisárovi, ktorého ochraňovali. Pre svoju úlohu boli cvičení už od útleho veku. Keď dosiahli desiatich rokov, boli poslaní na miesto, kde museli prekonať strach, napríklad do nedostupný lesa, do opustených stavení alebo jednoducho do márnice.

Horšie ako zomrieť v boji bolo pre samuraja padnúť do zajatia. Dôstojnosť bola ďalšia hodnota typicka pre samuraja. Keď padli do zajatia alebo sa stretli s urážkou zo strany nadriadených, väčšinou spáchali rituálnu samovraždu.

V boji boli japonskí bojovníci čestní, nikdy svojho vyzývateľa nebodali do chrbta. Na druhú stranu, neváhali využiť slabých miest súpera. Útočili tiež na citlivá a zbrojou nechránené miesta, napríklad na krk.

Replika samurajského meča

Bojové umenia samurajov

Štát sa samurajom vyžadovalo trpezlivosť, odvahu a predovšetkým osvojenie si bojovej techniky. Dodnes z bojového umenia samurajov vychádzajú niektoré školy umenia, spomenúť môžeme napríklad cestu meča (kendó). Život samurajov nebol iba o boji a zbraniach, ale jeho súčasťou bol celý rad rituálov, ktoré ovládali. Patrí medzi ne napríklad aj čajový obrad.

Samurajské meče v replike

Repliky samurajských mečov možno v porovnaní s originálom zaobstarať za zlomok ceny. Napriek tomu sú vyrábané z kvalitnej ocele a majú prepracované detaily. Niektoré katany sú zdobené ázijskými prvky, ktoré replike zbrane dodávajú punc exotickosti.

Prezrite si rôzne typy samurajských mečov. Viac replík chladných zbraní nájdete v našom e-shope www.kanony.sk


Telefonické objednávky (9-16h): +420 720 135 955
Košík je prázdný

Poštovné zdarma při objednávke nad 150 EUR

© 2005-2015 Kanony.cz | Webprovas.com

Texty použité na tomto serveru jsou chráněny autorským zákonem. Jejich další šíření je bez souhlasu autora zakázané.