Puška Le Enfield: Británii pomohla vyhrať druhú svetovú vojnu

Puška Le Enfield patrí medzi zbrane spojené s víťazstvom Spojencov v druhej svetovej vojne. Hoci sa používala už na prelome 19. a 20. storočia, hlavnú slávu jej priniesla práve druhoválečné bojisko. Vo výzbroji ju mala nielen britská armáda, ale tiež armády krajín Commonwealthu. Dodnes je táto puška obdivovaná, a preto nie je divu, že sa vyrába aj ako replika.

Ani puška Le Enfield nevznikla znenazdajky. Nadviazala na predchodkyňu, v tomto prípade na pušku Lee-Metford, ktorá bola v roku 1889 prijatá do výzbroje britskej armády. Už vtedy mala odnímateľný zásobník nábojov o kapacite 8 výstrelov. Náboje sa najskôr plnili čiernym prachom, až v roku 1892 prišla výrazná zmena a začal sa používať bezdýmný prach.

Nasledovali ďalšie úpravy. V roku 1895 získala puška, ktorej sa stále ešte hovorilo Lee-Metford, novú hlaveň s piatimi hlbšími pravouhlými drážkami. Zmenilo sa tiež hľadí aj kaliber (na 7,71 mm). Zmeny v konštrukcii priniesli aj nový názov. Puške sa začalo hovoriť Lee-Enfiled Mk.I.

Puška Lee-Enfield za prvej vojny

Inovácia slávnej britskej pušky pokračovala aj v novom storočí. V roku 1902 sa puška skrátila, čo ocenila aj celá britská armáda, ktorá ju mala vo svojej výbave. Nová Lee-Enfield SMLE No. 1 Mk.I mala zariadenie pre nabíjanie zásobníka pásikom, sektorové hľadí s bočne posunovateľným zárezom určeným pre streľbu na vzdialenosť až 1 825 metrov. Odnímateľný zásobník mal teraz kapacitu 10 nábojov.

Zmenami prechádzala puška aj v nasledujúcich rokoch. Významným míľnikom sa stal rok 1916. Vtedy už sa v Európe bojovalo. Na bojisko prvej svetovej vojny sa dostala inovovaná puška Lee-Enfiled, ktorá nemala postranné dioptrické hľadí, zárez nebol bočne posúvateľné, nemala ani uzáver zásobníka. Úderníková matice bola plochá a mala zárezy na bokoch. Vojnové roky si jednoducho žiadali svoje.

Puška Lee Enfield MK 4 - replika od firmy Denix

Puška Lee-Enfield za druhej vojny

Vôbec najrozšírenejšie varianta pušky sa stala No.4 Mk. I, ktorá si dostatočne užila bojisko druhej svetovej vojny. Tu sa objavila v roku 1942. Novinkou bolo ukončenie pažbenie za chránitkom mušky. Úsťová časť vyčnievala dopredu. Dioptrické hľadí získalo súčiastky vyrábané prevažne lisovaním. Puška Le Enfield mala plochou úderníkovou maticu s bočnými zárezmi. Nábojová schránka bola odnímateľná.

Nasledovali aj ďalšie premeny pušky, napríklad v roku 1949 vznikol model No. 4 Mk. 2. Ten bol až v šesťdesiatych rokoch nahradzovaný útočnou puškou FN FAL. Vôbec posledným typom slávnych pušiek Lee-Enfiled sa stal No. 5 Mk. Aj so skrátenou dĺžkou. Tento variant sa používala hlavne pre boj v džungli.

Replika pušky Lee-Enfield

Svoju najväčšiu slávu prežila puška Lee-Enfield na bojiskách druhej svetovej vojny. Neskôr bývala označovaná tiež ako Le Enfield MK 4. Práve táto varianta sa predáva tiež ako replika, ktorá je na nerozoznanie od originálu.

Replika pušky Le Enfiled MK 4 má pohyblivý mechanizmus, ktorý je možné naprázdno natiahnuť. Po stlačení púšte puška cvakne. Replika sa detailne inšpirovala originálom: meria 113 centimetrov, váži 3 300 gramov, vyrobená je z kovu a dreva.


Telefonické objednávky (9-16h): +420 720 135 955
Košík je prázdný

Poštovné zdarma při objednávke nad 150 EUR

© 2005-2015 Kanony.cz | Webprovas.com

Texty použité na tomto serveru jsou chráněny autorským zákonem. Jejich další šíření je bez souhlasu autora zakázané.