Puška M16: Black Rifle, ktorá si zastrieľala vo Vietname

Bruce Springsteen vo svojej piesni Born in the USA spieva "so they put a rifle in my hand". A je dosť možné, že touto puškou bola práve Black Rifle čiže M16, ktorú americká armáda používala vo vojne vo Vietname. Kým táto vojna budí dodnes kontroverzné názory, jedno je isté. Puška M16 sa podarila. Získať ju preto môžete aj ako repliku.

Kým kvetinové deti tancovali na rozkvitnutých lúkach, konštruktéri zbraní sa mali čulo k svetu. Vo Vietname zúrila vojna a americká armáda potrebovala nové pušky. Vznikla M16, útočná puška, ktorú vyrábala firma Colt.

Vyvinutá bola z experimentálneho modelu AR-15. Vietkong tejto puške přezdíval "čierna". A dokumenty vietnamských komunistov pred ňou varovali. Osvedčila sa, o čom svedčí aj to, že je používaná dodnes.

puška M16A1 - Denix Replika

Konštrukcia pušky M16

Puška M16 bola vo všeličom iná ako jej predchodkyňa. Zbraň používa systém uzamknutia rotačným závorníkem, ktorý je ovládaný tlakom prachových plynov odoberaných z hlavne. Samotná zbraň je zložená z puzdra záveru, v ktorom je zaskrutkovaná hlaveň.

Rám zbrane je vybavený spúšťovým mechanizmom, rukoväťou a šachtou na zásobník. Dôležité je spomenúť vratnú pružinu v hlavisku pažby, čo bolo zbrani vytýkané, pretože bráni aplikácii sklopnej ramennej opierky.

Niekoľko verzií pušky M16

Podobne ako iné pušky sa aj M16 dočkala hneď niekoľkých verzií, ktoré mali rôzne plusové aj mínusové body. Všetko začalo spomínanú experimentálnu AR-15, ktoré sa však zasekával záver, čo už ďalšie verzie M16 nemala. Navyše získala páčku na ručné dovretí záveru. Práve táto verzia pušky M16 hojne slúžila vo Vietname. K ďalším modelom sa priradila M16A2, ktorá bola používaná až po vojne vo Vietname. K novším modelom potom patrí M16A3 a M16A4.

Jednotlivé verzie pušky M16 sa líšili aj podľa používaných nábojov. Prvé modely mali zásobník na 20 nábojov. Práve tieto pušky však mali rad výrobných chýb, ťažkosti spôsobovali hlavne zlé pružiny. Neskôr sa používali zásobníky na 30 nábojov a spolu s nimi boli odstránené aj pôvodné konštrukčné chyby.

Do výroby sa dostali i mimoriadne typy M16. Napríklad skrátenú variantu, ktorej sa prezývalo Colt Commando alebo CAR-15 mali vo výbave špeciálne jednotky. Na rozdiel od bežných M16 mala táto varianta kratšie hlaveň a výsuvnú pažbu.

replika pušky M16A1 od firmy Denix

 

Replika pušky M16

Puška M16 sa dodnes používa. Kým zohnať originál je pomerne náročné, repliku môžete mať hneď. Replika americkej útočnej pušky M16 A1 používané vo vietnamskej vojne je od naozajstné zbrane na nerozoznanie. Dokonca si s ňou môžete aj pohrať.

Mechanizmus zbrane je totiž pohyblivý, takže ju môžete naprázdno natiahnuť, po stlačení spúšte zbraň cvakne. Replika pušky M16 má vyberateľný zásobník. Originál verne kopíruje svojimi rozmermi, dĺžkou, vzhľadom i detaily spracovania.


Telefonické objednávky (9-16h): +420 720 135 955
V košíku: 626 ,-
Objednat     Smazat
© 2005-2015 Kanony.cz | Webprovas.com

Texty použité na tomto serveru jsou chráněny autorským zákonem. Jejich další šíření je bez souhlasu autora zakázané.