Puška Winchester: Najslávnejšie lovecká zbraň na svete

Hovorilo sa jej Henryovka alebo tiež Winchesterovka. Strieľali s ňou lovci a dobrodruhovia na Divokom západe. V rukách ju, aspoň na stránkach kníh Karla Maya, držal aj nezabudnuteľný Old Shatterhand. V reálnom svete nielen na americkom kontinente zastrelila tisíce kusov divokej zveri. Táto lovecká zbraň fascinuje dodnes. Mať ju môžete napríklad ako podarenú repliku.

Jednu z najslávnejších loveckých zbraní na svete skonštruoval John Browning. Najpopulárnejší model vznikol v roku 1894. Vyrábala ju firma Winchester Repeating Arms Company celých 112 rokov!

Posledná winchesterovka bola zhotovená v roku 2006. To však neznamená, že tým jej história skončila - dodnes mnoho spoločností vyrába jej podarené kópie. A pochopiteľne je k dostaniu aj ako replika, s ktorou si síce nezastřílíte, ale inak slávnu loveckú pušku imituje úplne verne.

Replika pušky Winchester

 

Puška pre amerických prezidentov

Dodnes sa vyrobilo a predalo viac ako 7 miliónov kusov winchesterovky! Vo svojom katalógu firma Winchester ponúkala 14 modelov slávnej pušky, ktorá sa stala najdlhšie predávanou guľovnicou v americkej histórii.

Zbrojovka zároveň dokázala úspešnú zbraň dobre využiť k svojej propagácii. Napríklad miliónty kus venovala prezidentovi Coolidgeovi v roku 1927. Puška s výrobným číslom 1,5 milióna zase pripadla Trumanovi. Stalo sa to v roku 1948. Winchesterovka s poradovým číslom 2 milióny bola určená prezidentovi Eisenhowerovi.

Dômyselná konštrukcia pušky Winchester

Model 1894 sa preslávil kvôli svojej konštrukcii, ktorá mnohé fascinuje dodnes. Puška sa predávala aj ako Winchester .30-30 rifle, Winchester 94, Win 94 alebo jednoducho .30-30. Pôvodný model bol vyrábaný aj v ďalších kalibroch než len .30-30. Išlo o ráže: 32-40 Winchester, .38-55 Winchester, 25-35 Winchester a .32 Winchester Special.

Keď lovci a dobyvatelia Divokého západu prvýkrát dostali do rúk winchesterovku, nestačili sa čudovať. Bola to prvá lovecká puška skonštruovaná na takzvaný bezdýmný strelný prach, čo bol vo svojej dobe pokrok hodný obdivu.

Puška Winchester 73 - Replika od firmy Denix

Konštrukcia pušky Winchester umožňovala používať dlhší a tiež výkonnejšie kaliber. Mechanizmus pušky bol hodnotený ako veľmi spoľahlivý a nenáročný na údržbu, čo bolo v podmienkach divočiny viac ako vítané. Puška sa nabíjala zatiahnutím za páku smerom nadol, mechanizmu vyhodil prázdnu nábojnicu z komory a pomocou pohyblivého odpruženého podávača podal nový náboj. Pohybom páky späť hore sa tento nový náboj zasunul do komory, súčasne sa natiahol kohút a uzamkol sa záver. Nabíjanie zbrane sa uľahčilo a zrýchlilo.

Samozrejme, že sa winchesterovek predávalo mnoho variantov. Každá z nich mala svoje. Model 55 bol vo výrobe v rokoch 1924 až 1932 a vyznačoval sa hlavní dlhú 24 palcov. V roku 1964 bola zbraň upravená, aby sa znížili celkové náklady na výrobu. Dizajnéri v priebehu rokov predstavili aj špeciality, napríklad 45.Colt alebo .44-40 Winchester. Pušky v týchto kalibroch si získali obľubu a dodnes sa používajú pri westernové streľbe.

Replika Winchester - Kovbojská verzia

 

Replika pušky Winchester

Winchesterovky sa dodnes vyrábajú ako repliky, a to v rôznych modeloch. Nájdete repliky z roku 1866, 1873, 1892 i kovbojské verzie tejto ostrieľané pušky. Hoci si z repliky naozaj nevystrelíte, mechanizmy a detaily sú tak prepracované, že vám to ani nebude vadiť.


Telefonické objednávky (9-16h): +420 720 135 955
Košík je prázdný

Poštovné zdarma při objednávke nad 150 EUR

© 2005-2015 Kanony.cz | Webprovas.com

Texty použité na tomto serveru jsou chráněny autorským zákonem. Jejich další šíření je bez souhlasu autora zakázané.